Nie lekceważ zespołu suchego oka!
INFOLINIA: tel.: +48 511 077 909, +48 511 077 897 MarMedicam Jaworzno, ul. Nadbrzeżna 12
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 18:00

Nie lekceważ zespołu suchego oka!

Nie lekceważ zespołu suchego oka!

Podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd, uczucie kłucia czy piasku pod powiekami – to główne dolegliwości zespołu suchego oka. Schorzenia, które nie leczone wywołuje zaburzenia ostrości wzroku i rozmazany obraz, a w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do ubytków nabłonka rogówki, a nawet jej owrzodzenia.

 

Czym jest i jak leczyć zespół suchego oka?

            Według statystyk medycznych zespół suchego oka dotyczy nawet 30% populacji. Chorują zarówno młodzi dorośli, co ma bezpośredni związek z trybem ich życia (długa praca przy komputerze, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, używanie soczewek kontaktowych etc.), jak również osoby starsze, co najczęściej jest związane ze zmianami zapalnymi powiek. Wśród nich najczęściej chorują kobiety powyżej 40. roku życia w związku ze zmianami hormonalnymi.  

 

Zespół suchego oka to stan w którym dochodzi do upośledzenia wydzielania łez, które zwilżają powierzchnię oka a także pełnią naturalną barierę dla wirusów i bakterii. W tym miejscu należy zaznaczyć że występuje również odmiana tego schorzenia w której ilość wydzielanego filmu łzowego pozostaje w normie lub zwiększa się, natomiast zaburzenie dotyczy jego składu. Bez względu na typ schorzenia do głównych objawów zespołu suchego oka należy zaliczyć:

- przekrwienie powierzchni oka,

- uczucie suchości lub przeciwnie- nadmierne łzawienie,

- świąd, pieczenie a nawet ból oczu;

- uczucie piasku pod powiekami,

- światłowstręt,

- rozmazany obraz.

Zaawansowana postać choroby może skutkować owrzodzeniem rogówki, które wymaga pilnej interwencji okulistycznej, ponieważ nie leczona grozi utratą wzroku.

Osoby z powyższymi objawami powinny pilnie zgłosić się do lekarza okulisty celem wykluczenia infekcji oczu i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Lekarz rozpoznaje zespół suchego oka na podstawie objawów klinicznych oraz badania
w lampie szczelinowej, gdzie widoczne są charakterystyczne zmiany powiek, spojówki, czy występowanie punktowych ubytków rogówki. Pomocna bywa ocena czasu przerwania filmu łzowego wykonywana po zabarwieniu oka specjalnym barwnikiem.

W leczeniu zespołu suchego oka stosuje się odpowiednie krople do oczu czyli takie które nie zawierają substancji konserwujących, ponieważ mogą dodatkowo uszkodzić powierzchnię oka. W niektórych przypadkach, kiedy krople do oczu okazują się nieskuteczne lekarz okulista indywidualizuje leczenie dobierając choremu tzw. sztuczne łzy o odpowiednim składzie i pH. Przed zaśnięciem poleca się pacjentom stosowanie specyfików w postaci maści lub żelu, które przejściowo mogą powodować zmiany ostrości wzroku (rozmyte widzenie).

Pamiętaj, jeśli występują u ciebie objawy zespołu suchego oka, zgłoś się pilnie do Poradni Okulistycznej Centrum Medycznego MarMedicam przy ulicy Nadbrzeżnej 12 w Jaworznie.

Nasza nowo powstała poradnia dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, pozwalającym skutecznie rozpoznawać choroby oczu, a wysoce wykwalifikowany personel zapewnia optymalne leczenie, zapobiegając w ten sposób groźnym powikłaniom.

 

lek. Marzena Wysocka

Poradnia Okulistyczna

 CM MarMedicam