Choroby układu sercowo - naczyniowego
Czy wiesz że w Polsce co 9 minut ktoś umiera na serce?
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera około 180 000 osób rocznie, co stanowi niemal połowę wszystkich zgonów w naszym kraju. Warto podkreślić, że większości tych zgonów można zapobiec poprzez odpowiednio wczesną wizytę u lekarza oraz stosowanie odpowiedniej profilaktyki.
Pan Henryk z Jaworzna doskonale pamięta dzień w którym ból w klatce piersiowej uniemożliwił mu jakiekolwiek funkcjonowanie. Pamięta też że dolegliwości bólowe narastały od ponad 6 miesięcy. Dlaczego zgłosił się do lekarza tak późno? Jak sam twierdzi, nie miał świadomości jak poważnym objawem może być ból w klatce piersiowej. Dodatkowo paraliżował go strach przed infekcją koronawirusem.
Mimo wszystko Pan Henryk miał dużo szczęścia. Zjawił się w Poradni Kardiologicznej w ostatniej chwili, skąd został pilnie skierowany do Oddziału Kardiologii. Dziś Pan Henryk jest już po zabiegu udrożniania tętnicy wieńcowej odpowiedzialnej za zawał serca. Przed nim długa rehabilitacja i dalsze leczenie.
Niestety wielu chorych nie ma tyle szczęścia i trafia do szpitala zbyt późno, często już po zatrzymaniu akcji serca.
Zawał mięśnia sercowego stanowi przyczynę połowy wszystkich zgonów związanych z chorobami serca. Jest spowodowany chorobą wieńcową która polega na gromadzeniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych odpowiedzialnych za odżywianie mięśnia sercowego. Zatkane tętnice nie są w stanie odżywiać serca, co prowadzi do jego obumierania.
Jak objawia się choroba wieńcowa?
Przede wszystkim bólem w klatce piersiowej. Typowo występuje za mostkiem, w środkowej części klatki piersiowej. Ma charakter rozlany, Pacjent ma problem z określeniem dokładnej lokalizacji bólu. Często choć nie zawsze promieniuje do szyi, żuchwy, ramienia, obu rąk. Jest odczuwany jako gniotący, piekący, ściskający. Dolegliwości które trwają powyżej 15 minut powinny skłonić pacjenta do pilnej wizyty u lekarza.
Warto zaznaczyć że u jednego na trzech chorych objawy zawału mięśnia sercowego mogą nie występować w ogóle bądź przybierać postaci zamaskowane – łatwa męczliwość, duszność, kołatania serca, omdlenia i stany przedomdleniowe stanowią zestaw niecharakterystycznych, alarmowych objawów choroby wieńcowej i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem kardiologiem. Choroba wieńcowa w postaci zamaskowanej częściej dotyczy osób starszych, kobiet oraz chorych na cukrzycę.
Objawy choroby wieńcowej powinny w każdym przypadku skłonić pacjenta do bezzwłocznej wizyty u lekarza. Ich właściwa interpretacja może zapobiec poważnym powikłaniom, w tym śmierci.
Jakie stany, poza chorobą wieńcową wymagają pilnej porady lekarskiej?
Niewydolność serca jest przyczyną około 20% zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest to stan w którym serce nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmu. Krew zalega w naczyniach krwionośnych co powoduje jej przesiękanie do okolicznych tkanek i w rezultacje zastój płynu w płucach (co objawia się dusznością) bądź w kończynach dolnych (co skutkuję opuchlizna podudzi). Warto wspomnieć że duszność w niewydolności serca ma charakter stały, często wybudza chorego ze snu bądź utrudnia całkowicie przyjęcie pozycji leżącej. Niewydolne serca z czasem powiększa się uciskając na sąsiednie struktury, co w połączeniu z zastojem płynu w płucach skutkuje uporczywym kaszlem.
Do typowych objawów niewydolności serca zaliczymy zatem:
- stałą duszność z nasileniem zwłaszcza w godzinach nocnych, bądź podczas wysiłku,
- opuchliznę podudzi, zwiększenie obwodu brzucha, przyrost masy ciała związane z zatrzymaniem płynów w organizmie,
- uporczywy kaszel,
- łatwą męczliwość, osłabienie.
Są to objawy, których obecność wymaga pilnej konsultacji z kardiologiem.
Do potencjalnie groźnych chorób serca należą również zaburzenia rytmu które manifestują się uczuciem szybkiego, nierównego bicia serca często połączone z odczuwaniem lęku, niepokoju. Zagrożenie spowodowane zaburzeniami rytmu serca wzrasta wielokrotnie w sytuacji, w której napadom arytmii towarzyszą omdlenia bądź stany przedomdleniowe, zawroty głowy, zlewne poty. W większości przypadków są one spowodowane zaburzeniem pracy serca, które prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego i niewystarczającym dopływem krwi do mózgu. Stany takie są bezwzględnym wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem, włączając w to wezwanie karetki pogotowia ratunkowego.
Szczególnie podstępna arytmią jest migotanie przedsionków, występujące z reguły u starszych pacjentów. Arytmia bardzo często przebiega w postaci skąpoobjawowej, nie zmniejsza komfortu życia, w związku z czym chorzy rzadko zgłaszają się do lekarza. Niestety konsekwencją nieleczonego migotania przedsionków może być udar mózgu.
Pamiętaj, do objawów, które powinny Cię zaniepokoić i być powodem niezwłocznej wizyty u lekarza zaliczamy:
- ból w klatce piersiowej,
- omdlenia, stany przedomdleniowe,
- duszność, zarówno napadową jak i stałą, utrudniającą codzienne funkcjonowanie,
- kołatania serca,
- opuchliznę podudzi, zwiększenie obwodu brzucha, przyrost masy ciała,
- osłabienie, łatwe męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku.
W Centrum Medycznym MarMedicam wykwalifikowany personel lekarski pomoże Ci skutecznie diagnozować i leczyć choroby układu sercowo-naczyniowego. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, zwłaszcza w tych trudnych, niespokojnych czasach.